Ręcznie robiona, oryginalna biżuteria, przeżywa dzisiaj prawdziwy renesans.

Wiele plastycznie uzdolnionych osób wykonuje prawdziwe dzieła sztuki rękodzielniczej na użytek własny lub na sprzedaż, sięgając po zasoby własnej wyobraźni oraz w gruncie rzeczy nieskomplikowane narzędzia i materiały, szydełko, igłę z nitką, cążki, druty, sutasz, koraliki, kordonek, metalowy drut, modelinę, tkaniny. Różnorodność technik i oryginalne wzornictwo tej biżuterii to cechy wyróżniające i zasadnicze przyczyny jej popularności. W odróżnieniu bowiem od w zasadzie homogenicznej biżuterii klasycznej, ta wykonywana ręcznie skrzy się feerią barw, zadziwia bogactwem kształtów, fascynuje swoją odrębnością i nieszablonowością.

z15Spośród wielu rozmaitych technik szczególnym uznaniem cieszy się ostatnio tak zwany beading, czyli tworzenie najróżniejszych ozdób poprzez zszywanie malutkich koralików.

Jest to metoda czasochłonna i wymagająca dużego nakładu pracy oraz sporej dawki cierpliwości, ale pozwalająca osiągnąć prawdziwie zadziwiające rezultaty. Z umiejętnie dobranych koralików można stworzyć praktycznie wszystko – piękne naszyjniki, urocze kolczyki, niezwykłe broszki i bransoletki. Co ciekawe, można w ten sposób wykreować zarówno bogato zdobione, utrzymane w bizantyjskiej konwencji przedmioty, jak i nowoczesne, surowe i minimalistyczne. Biżuteria z koralików może nawiązywać do sztuki Bliskiego i Dalekiego Wschodu, ale i do stylu hipisowskiego, czerpać inspirację ze stylu etno lub glamour, ale i przypaść do gustu zwolennikom mody ulicznej.

Do tego, aby wykonać atrakcyjną ozdobę z koralików, nie trzeba, przynajmniej na początek, specjalnych umiejętności i doświadczenia.

Można zacząć po prostu od nanizania na żyłkę jubilerską wybranych koralików w określonym układzie. Z czasem warto opanować bardziej wyrafinowane techniki, dające też bardziej efektowne rezultaty. Chodzi między innymi o haft koralikowy polegający na naszywaniu na tkaninie, filcu czy skórze maleńkich koralików, tworząc w ten sposób konkretny wzór. Haft koralikowy można łączyć z innymi rodzajami haftu, na przykład z haftem z sutaszu, z kolei większe koraliki można wykorzystać w technice decoupage.